space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Zdradzona Polska. Inwazje hitlerowsko-sowieckie 1939 roku

Książka objęta naszym patronatem!

Kliknij aby powiększyć

David Williamson
Przekład Krzysztof Filip Rudolf

Ilość stron: 312
Wymiary: 150x225mm
Oprawa twarda z obwolutą
ISBN 978-83-7510-460-8
Dom Wydawniczy Rebis

Atak Hitlera na Polskę w 1939 roku był pierwszym brutalnym aktem sześciu lat II wojny światowej, a jednak kampania wrześniowa często kryje się w cieniu monumentalnych walk, w których później pogrążyła się cała Europa. David Williamson w swojej nadzwyczaj aktualnej i prowokującej do myślenia monografii rekonstruuje wszystkie etapy tej bitwy, ubarwiając je wieloma graficznymi szczegółami. Omawia niepewną sytuację Polski schwytanej w potrzask między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim, analizuje na nowo przedwojenną politykę innych mocarstw europejskich, głównie Francji i Wielkiej Brytanii, i ocenia stan sił zbrojnych obu stron konfliktu na początku wojny. Barwnie i wartko śledzi przebieg kampanii w miarę, jak przetaczała się przez Polskę we wrześniu 1939 roku.
Książka Williamsona zachęca do świeżego  spojrzenia na wojnę polsko-niemiecką i jej znaczenie dla wielkiej pożogi, której stanowiła zarzewie. Omawia na nowo najważniejsze epizody niemieckiej ofensywy: prowokacja gliwicka, obrona Westerplatte, bitwa nad Bzurą, oblężenie Warszawy i uderzenie Armii Czerwonej. Niejednokrotnie w toku narracji cytuje są uzyskane z pierwszej ręki relacje żołnierzy i cywili, uczestników tych zdarzeń, dzięki którym czytelnik może tym lepiej zrozumieć, na czym polegało doświadczenie wojenne. Autor ponadto obala mity uporczywie towarzyszące opisom tej kampanii - np. rzekoma destrukcja polskiego lotnictwa wojskowego, udział polskiej kawalerii - i kieruje uwagę na często pomijane błędy w niemieckich strukturach wojskowych. Dodatkowym uzupełnieniem są uwagi o bezpośrednich skutkach kapitulacji Polski, czyli jej podziale między hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki, a także losie, jaki spotkał polskich żołnierzy wziętych do niewoli.

Dr David Williamson jest autorem specjalizującym się we współczesnej historii Niemiec, historii stosunków międzynarodowych i dyplomacji, II wojnie światowej i Zimnej Wojnie. Wśród jego licznych publikacji należy wymienić: The Third Reich (Trzecia Rzesza), Bismarck and Germany (Bismarck i Niemcy), War and Peace: International relations 1914-45 (Wojna i pokój: stosunki międzynarodowe w l. 1914-45, Mussolini: From Socialist to Fascist (Mussolini: od socjalisty do faszysty), Germany From Defeat to Partition, 1949-63 (Niemcy od klęski do podziału), Europe and the Cold War, 1945-91 (Europa i Zimna Wojna), Germany: 1985 to the Present (Niemcy: od roku 1915 do czasów teraźniejszych), The Siege of Malta 1940-1942 (Oblężenie Malty) i The Age of Dictators (Wiek Dyktatorów). Opublikował także biografię generała lorda Robertsona. David Williamson mieszka w Berkshire, jest wykładowcą i pisarzem.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space