space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Zimna wojna. Historia podzielonego świata

Kliknij aby powiększyć

John Lewis Gaddis
tłum. Jolanta Kozak

Wydawnictwo: ZNAK
Rok wydania: 2007
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 17.0x23.3cm
Ilość stron: 384
ISBN: 8324008225
Tytuł oryginału: The Cold War: A New History

Od Szczecina nad Morzem Bałtyckim po Triest nad Adriatykiem w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna. Winston Churchill, Fulton, 5 marca 1946 Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny.

John Lewis Gaddis - wybitny amerykański historyk - w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch światów podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców. Obok portretu wielkiej polityki Gaddis kreśli również intrygujący obraz społeczeństw żyjących w zagrożeniu wojną atomową.

To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny - od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.

Ujmując swoją encyklopedyczną wiedzę w zwięzły i elegancki sposób, John Lewis Gaddis wyświadczył nam ogromną przysługę. Jego wyczucie chwili jest doskonałe. Teraz bowiem, gdy Zachód próbuje znaleźć sposoby radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy doświadczeń z zimnowojennej lekcji bardziej niż kiedykolwiek. Anna Applebaum, autorka Gułagu, laureatka nagrody Pulitzera

John Lewis Gaddis (ur. 1941 r.), doktoryzował się na University of Texas w 1968 u Roberta Divine. Wykłada historię zimnej wojny na Yale Uniwersity. Pracował też w Naval War College w Newport i Rhode Island oraz na Ohio University. W Atenach (stan Ohio) założył i kierował fundacją Contemporary History Institute. Jego zainteresowania badawcze to zimna wojna oraz historia Rosji i Związku Radzieckiego. Jest uznanym historykiem i politologiem. Pisze między innymi dla Foreign Affairs. Jest autorytetem, który kilka razy w roku zapraszany jest do Gabinetu Owalnego na dyskusje z prezydentem Bushem o historii oraz o polityce zagranicznej USA. W Polsce znany jest z książki Teraz już wiemy, wydanej w 2001 przez wydawnictwo Amber (książka opisuje zimna wojną do krysysu kubańskiego i porusza zagadnienia: Dlaczego zimna wojna trwała tak długo? Czy Związek Radziecki dążył do światowej rewolucji? Dlaczego Niemcy zostały podzielone? Kto rozpoczął wojnę w Korei? Dlaczego Rosjanie wysłali pociski na Kubę?). Polscy politolodzy znają jego książki z oryginałów. Często stanowią one lekturę (szczególnie The Cold War) na studiach politologicznych (między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie).

Jego książki w dyskusji na temat tego, czy USA powinny się angażować w konflikty poza Ameryką często krytykują koncepcje izolacjonistyczne. Autor z przekonania jest pragmatykiem i uznaje potrzebę konfliktów zbrojnych w celu rozwiązywania bieżących potrzeb amerykańskiej polityki zagranicznej. Gaddis nakręcił w 1994 roku wraz z reżyserem Tedem Turnerem film dokumentalny pod tytułem Cold War. Producentem była stacja CNN.

Najważniejsze książki: The United States and the Origins of the Cold War, 1941-1947 (1972); Strategies of Containment: A Critical Appraisal of Postwar American National Security (1982); The Long Peace: Inquiries into the History of the Cold War (1987); -We Now Know: Rethinking Cold War History (1997); The Landscape of History: How Historians Map the Past (2002); Surprise, Security, and the American Experience (2004).

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space