space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Katowice - Wieża 1939

Wzbudzająca kontrowersje obrona Wieży Spadochronowej po raz kolejny zostanie odtworzona w Parku Kościuszki w Katowicach. Pomimo tego, że wielu Katowiczan podważa fakt, że obrona Wieży miała miejsce, Katowicki Hufiec ZHP przypomni tragiczne wydarzenia z 4 września 1939r. Kazimierz Gołba w swojej książce pt. Wieża Spadochronowa opisał, opierając się głównie na relacjach świadków, że tytułowa Wieża stała się miejscem heroicznej walki śląskich harcerzy z hitlerowskim najeźdźcom wkraczającym do miasta. Liczne publikacje podważają wersję Gołby.

Pomimo różnych poglądów na to wydarzenie, Komenda Hufca Katowice już po raz trzeci wraz z harcerkami, harcerzami i grupami rekonstrukcyjnymi odtworzy wydarzenia, które rozegrały się w katowickim Parku Kościuszki 4 września 1939 roku u stóp Wieży Spadochronowej.

- Z satysfakcją przyjąłem informację o organizowanych obchodach Święta Hufca ZHP, w ramach których odbędzie się wiele przedsięwzięć zmierzających do upamiętnienia wydarzeń śląskiego września 1939r. - patronat honorowy objął m.in. dr Andrzej Drogoń dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Rekonstrukcji będzie towarzyszył Festyn pod Wieżą dla mieszkańców miasta, którzy wybiorą się w sobotnie popołudnie na spacer do Parku Kościuszki. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i ich rodziców, festyn współorganizują m.in.: Harcerski Klub Taternicki, Koło PTTK, firma Moneks1 - dystrybutor klocków LEGO oraz ALE firma - organizator imprez dla dzieci.

W ramach Święta Katowickiego Hufca ZHP odbędzie się także XV Ogólnopolski Rajd Szlakiem Wieży Spadochronowej, harcerzy będzie można spotkać w sobotę 4 września w każdym zakątku Katowic. Projekt objęty jest mecenatem Miasta Katowice.

4 września 2010, Katowice, Park Kościuszki
Organizator: Hufiec ZHP Katowice.

13.00 - 16.00 Rodzinny Festyn pod Wieżą
16.30 - 17.00 Uroczysty apel pod Wieżą - Święto Katowickiego Hufca ZHP
17.00 - 18.00 Rekonstrukcja historyczna "Wieża '39"

Strona na temat rajdu harcerskiego oraz festynu z rekonstrukcją: http://www.rajd.katowice.zhp.pl/

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space