space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Rekonstrukcje w Milówce oraz w Wgierskiej Górce 2011

9 lipca 2011 roku odbyła się rekonstrukcja historyczna "Obrona schronu bojowego Wędrowiec" w Węgierskiej Górce, a 10 lipca 2011 roku widowisko historyczne "Milówka 1939-1945" w Milówce.

 

9 lipca - Węgierska Górka

V rekonstrukcja "Obrona Węgierskiej Górki - Wrzesień 1939".

W programie znalazły się m.in.: inscenizacja obrony schronu bojowego "Wędrowiec", pokaz sprzętu wojskowego i Straży Granicznej.

Organizator: Klub Miłośników Oręża Polskiego LECH z Żywca

10 lipca - Milówka

Widowisko Historyczne "Milówka 1939-1945"

W niedzielę 10 lipca 2011 roku w Milówce odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez członków GRH "BON Żywiec" przedstawiająca lata okupacji hitlerowskiej na terenie Milówki, w której wzięło udział 10 rekonstruktorów z GRH "17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment".

Rekonstruktorzy zaprezentowali licznie przybyłym mieszkańcom Milówki i gościom odwiedzającym ta malowniczą miejscowość cztery epizody z okresu II wojny światowej, które rozegrały się na terenie Żywiecczyzny. Samo widowisko odbyło się w Skansenie w Milówce, gdzie licznie przybyła widownia mogła zobaczyć na żywo rekonstrukcję wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. W pierwszej kolejności przedstawiono wydarzenia bezpośrednio poprzedzające wybuch wojny na terenie Milówki, po czym widzom przedstawiono epizod z wkroczenia wojsk niemieckich do wsi. Dla dopełnienia obrazu dramatycznych dni okupacji hitlerowskiej na Żywieckiej Ziemi pokazano również życie codzienne wsi pod okupacją oraz współpracę okolicznej ludności z miejscową partyzantką.

Zgromadzonym widzom przedstawiono też epizod pacyfikacji mieszkańców wsi, który miał pokazać z jaka bezwzględnością okupant karał miejscową ludność za okazywane przez nią wsparcie dla partyzantki. W końcowym akcie przedstawiono epizod potyczki partyzanckiej z Niemcami.

Po zakończonej rekonstrukcji widzowie mogli podziwiać umundurowanie i wyposażenie wszystkich formacji wojskowych biorących udział w widowisku, a także mogli zrobić sobie pamiątkowe fotografie i zakosztować żołnierskiej grochówki.

Organizator: GRH "BON Żywiec"

Galeria

 

Mapa

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space