space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Karabin samopowtarzalny 7,92mm wz. 38M

Karabin samopowtarzalny 7,92mm wz. 38M

W 1934 roku inż Józef Maroszek stworzył prototyp pierwszego polskiego karabinu samopowtarzalnego wz. 38M. Na przełomie lat 35/36 zapadła decyzja o wprowadzeniu karabinu do produkcji. Próby eksploatacyjne trwały do początku 1938 roku, kiedy rozpoczęto produkcję seryjną w Radomiu oraz pewną część w Zbrojowni nr 2 na Pradze.

Do dzisiaj nie wiadomo ile karabinów wyprodukowano. Szacuje się, że do września 1939 roku oddano do użycia kilkaset sztuk, które były użyte w walce. Następnie wykorzystywali je Niemcy, a po wojnie większość z nich, na skutek błędu, została zniszczona. Do dzisiaj przetrwało jedynie kilka sztuk.

Karabin Maroszka był bardzo nowoczesny i do dzisiaj stosuje się jego rozwiązania. Miał bardzo prostą budowę, był niezawodny i bardzo wygodny w użyciu. Można było montować do niego bagnet wzór 29.

Dane techniczne
Kaliber 7,92mm
Rok produkcji 1938
Kraj produkcji Polska
Długość 950mm
Wysokość -
Długość lufy -
Masa bez magazynka -
Masa z magazynkiem -
Masa z magazynkiem i nabojami   4,2kg
Pojemność magazynka 10 naboi
Masa magazynka -
Donośność -
Szybkostrzelność -
Szybkość początkowa pocisku  -
Masa pocisku -
Masa naboju -
Przebijanie -
space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space