space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Pistolet maszynowy PPD-34

PPD-34 był pierwszym pistoletem maszynowym, przyjętym na uzbrojenie Armii Czerwonej. Został on dostosowany do nieco zmodyfikowanej wersji naboju od automatycznego pistoletu systemu Mausera. Zmodyfikowany nabój z pistoletu Mauser był wykorzystywany również w przyjętym na uzbrojenie Armii Czerwonej pistolecie ??.

PPD-34 został przyjęty na uzbrojenie w 1935 roku był produkowany w niedużych seriach. W 1938 roku pistolet maszynowy poddano modernizacji, ulepszono zamocowanie magazynka i wniesiono pewne zmiany w technologię produkcji. Zmodernizowany model pistoletu nosił oznaczenie PPD-34/38.

Negatywny stosunek generałów prawie wszystkich armii świata (oprócz Austrii i Finlandii) do pistoletów maszynowych ujawnił się i w Armii Czerwonej. W lutym 1939 roku Ludowy Komisarz Obrony  zaproponował  kierownictwu partii przerwać produkcję pistoletów maszynowych PPD-34 i wycofanie ich z wojsk na rzecz karabinów samoczynnych na nabój pośredni. Tą propozycje motywował tym, że pistolety maszynowe były bronią mało efektywną i mającą ograniczone zastosowanie. W wyniku tej decyzji pistolety maszynowe zostały wycofane do magazynów, jednak ich produkcja została zachowana dla potrzeb granicznych wojsk NKWD.

Stosunek do pistoletów maszynowych gwałtownie zmienił się w czasie wojny fińsko-radzieckiej 1939 - 1940 r. Pod wpływem działań żołnierzy fińskich posiadających na uzbrojeniu pistolet maszynowy Suomi którzy wielokrotnie uzyskiwali przewagę ogniową nad piechotą radziecką dowództwo Armii Czerwonej sięgnęło do przechowywanych w magazynach PPD-34 i wyprodukowanych jeszcze w latach 20 automatów Fiodorowi. W styczniu 1940 roku wznowiono produkcję zmodernizowanego PPD zasilanego z magazynków identycznych z magazynkami Suomi.
Pistolet ten nosił oznaczenie PPD-40.

Po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej 22 czerwca 1941 roku zdobyczne egzemplarze PPD-34 i PPD-40 znalazły się na uzbrojeniu armii fińskiej i Wehrmachtu (niemieckie oznaczeni MP 716(r) (PPD-34/38) i MP 715(r) (PPD-40)).
Pistolet maszynowy PPD-34 był stosunkowo prostej konstrukcji. Jego działanie polegało na odrzucie swobodnego zamka. Pistolet maszynowy mógł strzelać ogniem pojedynczym lub seriami. Zasilanie magazynkowe (magazynki 25-nabojowe łukowe). Przyrządy celownicze składały się z muszki i nastawnego celownika krzywiznowego.

Dane techniczne
Kaliber 7,62mm
Rok produkcji 1935
Kraj produkcji ZSRR
Długość 788 mm
Wysokość  
Długość lufy 267 mm
Masa bez magazynka  
Masa z magazynkiem 5,40 kg
Masa z magazynkiem i nabojami    
Pojemność magazynka 25 naboi
Masa magazynka  
Donośność  
Szybkostrzelność 30 - 40 strz/min (ogniem pojedynczym)
100 strz./min (seriami)
Szybkość początkowa pocisku  480-490 m/s
Masa pocisku  
Masa naboju  
Przebijanie  

Tekst przygotował: Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space