space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Pistolet TT

Pistolet TT

W Armii Czerwonej do początku lat 30. osobistą bronią krótką był rewolwer Nagant wz. 1895, głównie z powodu jego niezawodności i wytrzymałości w trudnych warunkach, co zostało potwierdzone w czasie I wojny światowej i wojny domowej. W tym czasie wiele armii świata zastępowało rewolwery pistoletami samopowtarzalnymi. Na początku lat 20. dowództwo Armii czerwonej także chciało zastąpić rewolwery pistoletami, ale nie dysponowano jednak wtedy własnymi wzorami tego rodzaju broni. W 1924 r. został rozpisany konkurs na pistolet samopowtarzalny. Swoje projekty zgłosili S. Korowin i S. Priłucki. Oba pistolety kalibru 6,35 mm.

Projekty pistoletów zostały jednak odrzucone gdyż nie odpowiadały wymaganiom wojska. Pod koniec lat 20. w ZSRR wybrano jako przyszłą amunicję do pistoletów samopowtarzalnych i pistoletów maszynowych nabój kal. 7,62x25 który otrzymał oznaczenie wz. 1930. nabój ten był nieznacznie zmodyfikowanym nabojem Mauser kal 7,63 mm. Pistolet na nowy nabój skonstruowali również Korowin i Priłucki ale dowództwo Armii czerwonej wybrało pistolet F. Tokariewa jako najlepszy.

W latach 1930-32 zostało wyprodukowanych kilka tysięcy egzemplarzy, jednak próby ujawniły szereg braków. Tokariew wprowadził niezbędne zmiany i na początku 1934 roku pistolet został przyjęty na uzbrojenie pod nazwą ??- 33.
Tokariew w swojej konstrukcji wykorzystał główne rozwiązania konstrukcyjne pistoletu Colt M1911. Był to pistolet wyjątkowo odporny na zanieczyszczenia i uszkodzenia. Do lat 50 był standardową bronią osobistą oficerów Armii Czerwonej. Został zastąpiony przez pistolet Makarowa kal. 9 mm. Po agresji Niemiec na ZSRR wiele egzemplarzy tej broni wpadło w ręce Niemców. W Wehrmachcie nosił on oznaczenie Pistole 615 (r).

Pistolet TT znajdował się wiele lat na uzbrojeniu armii państw należących do Układu Warszawskiego i innych krajów importujących broń ze Związku Radzieckiego (Chin, Korei Północnej, Egiptu) Pistolet TT był również produkowany w Polsce, Jugosławii i na Węgrzech.

Dane techniczne
Kaliber

7,62mm

Rok produkcji

1930

Kraj produkcji

ZSRR

Długość

195 mm

Wysokość

134 mm

Długość lufy

116 mm

Masa bez magazynka

0,854 kg

Masa z magazynkiem

-

Masa z magazynkiem i nabojami  

0,938 kg

Pojemność magazynka

8 naboi

Masa magazynka

-

Donośność

-

Szybkostrzelność

15 - 23 strz/min

Szybkość początkowa pocisku 

420  m/s

Masa pocisku

-

Masa naboju

-

Przebijanie

-

Bibliografia:

Tekst przygotował: Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space