space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego

Kliknij aby powiększyć

Iwona Kienzler

Wydawca: Bellona EAN 9788311123793
304 strony
format 145x205 mm
oprawa miękka
Wydawca: Bellona

 

Właśnie ukazała się kolejna książka o prywatnym życiu Józefa Piłsudskiego. Wydawać się mogło, że już wszystko w tym temacie zostało powiedziane. Faktycznie, autorka nie odkrywa niczego nowego, ale przedstawia swojego bohatera w ciekawym świetle.

Najważniejsze kobiety marszałka to jego matka, dwie żony i cztery kochanki. Z każdą z nich wiąże się inna historia, często zabawna. Oto młody „Ziuk” Piłsudski zakończył związek z Leonardą Lewandowską korespondencyjnie. Kobieta dostała list o tym, że jej kochany miał romans z inną. Przyszły marszałek przyznał się, że „stosunek ten był bardzo krótki” i że „postąpił bardzo nieładnie”. W końcu oświadczył, że „nie jest godny” Leonardy i że życzy jej szczęścia. Subtelny jak batalion haubic.

Z kolei swoją przyszłą żonę Piłsudski poznał, gdy ta miała już bardzo ciekawy życiorys. Maria Juszkiewicz podobno „nie była twierdzą nie do zdobycia”. Ponadto przyszła żona marszałka wcześniej miała romans z Dmowskim.

Pierwsze małżeństwo Piłsudskiego przerwała śmierć żony. Po raz kolejny „postąpił bardzo nieładnie”. Nie zjawił się na jej pogrzebie. Poza tym, kiedy Maria jeszcze żyła, romansował z młodszą o kilkanaście lat Aleksandrą Szczerbicką.

To tylko kilka przykładów w jaki sposób marszałek traktował kobiety. W trakcie lektury można jeszcze dojść do innych, ciekawych wniosków, ale te pozostawię czytelnikom. Generalnie książka daje sporo do myślenia i trochę „odbrązawia” wizerunek Piłsudskiego. Mogę ją polecić jako dodatek do jego pełnych biografii.

Adam Stohnij

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space