space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny

Kliknij aby powiększyć

Ryszard Wójcik

ISBN: 978-83-76740-14-0
premiera: 24.10.2009
oprawa: miękka
il. stron: 224
wymiar: 145/205

Książka pod naszym patronatem!

Recenzja książki

W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej Wydawnictwo Replika rozpoczyna publikację cyklu reporterskich książek Ryszarda Wójcika, pod nazwą "Strzępy historii", w którym to autor tropi ślady rozmaitych niewyjaśnionych dotychczas zagadek oraz rysuje sylwetki nieznanych bohaterów okresu II wojny światowej.

Cykl rozpoczyna książka "Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny". Meldefahrer X to występujący w książce niemiecki żołnierz, tajemniczy goniec motocyklowy, który w albumie-dzienniku zebrał fotografie, jakie wykonał na szlaku swojej służby podczas niemieckiej inwazji na Polskę. Wójcik poszedł tropem przypadkowo znalezionego albumu, docierając tym samym do świadków pogromu polskiego miasteczka Żarki w pierwszych dniach września 1939, następnie weteranów krwawej bitwy pod Iłżą z 8-9 września 1939, wreszcie samego generała Stanisława Tatara, który opowiedział mu prawdziwą historię skarbu Funduszu Obrony Narodowej. Wszystkie te zdarzenia i postaci Wójcik łączy w fascynującą reporterską, bogato ilustrowaną opowieść, która może być w pewnym sensie odebrana również jako książka o tym, jak się bada historię, jak łączy się fakty, jak przypadkowe dokumenty zmieniają ustalone wersje zdarzeń, a kluczowe postaci zostają pomijane w oficjalnych kronikach.

Każdy, kto ma świadomość tego, z jakim trudem rodzi się prawda historyczna, powinien sięgnąć po tę książkę. Na szczególną uwagę zasługują fotografie niemieckiego gońca motocyklowego, prezentujące rozmaite sceny - od wymarszu na wojnę z koszar w Żarach Śląskich, przez spalone Żarki, bezdroża, chaty, obozowe biesiady, aż do Iłży z ponurymi śladami bitwy i płonącą Warszawę. Nigdy w Polsce te zdjęcia nie były w tak szerokim wyborze publikowane, a jest to unikatowy dokument prezentujący krwawe dni Września 1939 r.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space