space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Recenzja książki Ryszarda Wójcika pt. "Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny"

Przejdź do informacji o książce

Książka Ryszarda Wójcika to relacja z jego wieloletnich poszukiwań historycznych, których inspiracją był przypadkowo znaleziony album niemieckiego żołnierza z września 1939 roku.

Autor idąc tropem zdjęć ustalił jednostkę i szlak bojowy Niemca, któremu nadał imię Meldefahrer X. Autor jednocześnie dokonywał odkryć faktów, które z różnych przyczyn zostały zatarte w pamięci i były nieobecne w świadomości historycznej. W ten sposób nagłośnił zbrodnię Wehrmachtu na ludności miejscowości Żarki w powiecie myszkowskim, w której Niemcy rozstrzelali 102 osoby. Następnie udało mu się zgłębić szczegóły bitwy pod Iłżą podczas przebijania się okrążonych polskich dywizji z Armii Prusy. Przy okazji poznał jednego z jej bohaterów - generała Tatara. Ten z kolei podzielił się z autorem dramatycznymi wspomnieniami w okresu końca wojny i lat powojennych. Był wtedy odpowiedzialny za powrót do kraju skarbu FON, który został ostatecznie rozkradziony przez komunistów.

Książkę Pana Wójcika czyta się jak pasjonującą relację reporterską ze śledztwa kryminalnego. Odkrywanie historii w okresie władzy komunistycznej w Polsce wiązało się również z szykanami i przeciwdziałaniem tej władzy. Autor doświadczył tego wielokrotnie ale mimo to nadal kontynuował swe badania, za co należy go szczególnie docenić. Z niecierpliwością będę czekał na zapowiadane kolejne książki z tej serii.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space